Panaudotos padangos: perdirbimo procesas

Į Lietuvą įvežamų transporto priemonių padangų skaičius, kaip ir susidarančių padangų atliekų kiekis, kasmet auga. Kas atsitinka su netinkamomis naudojimui padangomis ir kiek jų sutvarkoma mūsų šalyje?
Aplinkos ministerijos duomenimis, 2017 metais gamintojai ir importuotojai Lietuvos rinkai atskirai patiekė 29,3 tūkst. tonų padangų, skirtų lengvosioms, krovininėms, pramoninėms ir žemės ūkio transporto priemonėms – 16 proc. daugiau nei prieš metus. Lietuvoje sutvarkymui surinktų naudotų padangų atliekų kiekis per metus siekia 28,2 tūkst. tonų.
Svarbu nenaudojamas padangas perduoti jų surinkėjams. Pas juos patekusios naudotos padangos perdirbamos: atskiriama tekstilė, metalai ir guma. Metalai ir guma panaudojami naujiems gaminimas, o tekstilė deginama energijai išgauti. Tokiu būdu taupomi gamtos ištekliai. Pažymima, kad savavališkai deginti senų padangų negalima, nes degančios padangos į aplinką išskiria kenksmingas medžiagas.
Atliekų tvarkytojai atskiria tekstilę, metalą ir gumą. Tekstilės atliekos yra naudojamos energijai gauti, metalai išlydomi ir iš jų gaminami nauji produktai, o guma yra smulkinama, granuliuojama ir gali būti naudojama kaip pridėtinis komponentas kelių tiesime, lauko baldų gamyboje, bei stadionų dangų gamyboje.
Senos į aplinką patekusios padangos suyra tik per 120-140 metų, todėl svarbu, kad naudotos padangos patektų pas atliekų tvarkytojus, kurie tinkamai jas sutvarkytų. Nors šiuo metu Lietuvoje didelių padangų atliekų perdirbimo pajėgumų nėra, rinkoje atsiranda naujų dalyvių. „Akmenės cemente“ senos padangos deginamos energijai gauti, o daugiausiai padangų atliekų iš Lietuvos išvežama į Lenkiją deginimui. Senų padangų deginimo procese naudojami specialūs filtrai, kurie neutralizuoja į aplinką išsiskiriančias kenksmingąsias medžiagas.
Teisės aktai numato, kad Lietuvoje turi būti surinkta ir perdirbta 80 proc. atskirai vidaus rinkai patiekto padangų kiekio. Aplinkos ministerijos duomenimis, 2017 metais Lietuvoje buvo sutvarkyta (perdirbta, panaudota kurui ar energijai gauti ir eksportuota) 91,6 proc. visų oficialiai vidaus rinkai gamintojų ir importuotojų atskirai patiektų transporto priemonių padangų.
Jei keičiate automobilio padangas arba pas jus jau yra susikaupusių padangų, jums svarbu žinoti:
- Keičiant padangas autoservisuose ar jų keitimo vietose, senosios turi būti priimamos nemokamai. Autoservisai privalo iš automobilio vairuotojo priimti tiek senų padangų, kiek jų keičia. Transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto įmonės privalo pasirūpinti, kad netinkamos naudojimui padangos būtų utilizuotos ar perdirbtos.
- Jei padangų atliekų susidarė namuose, senas padangas galite nuvežti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Šios aikštelės iš vieno gyventojo nemokamai priima iki 4 ar 5 naudojimui netinkamų padangų per metus. Šiuo metu Lietuvoje yra 98-ios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės.
- Senas padangas galima atiduoti jų platintojams. Padangų pardavėjai privalo iš kliento nemokamai priimti senas padangas, jeigu jos skirtos to paties tipo transporto priemonei ir jų atiduodama tiek, kiek perkama.